Zamknij

Czekają nas zmiany w codziennych zakupach? UE wprowadza...

13:56, 08.02.2024 ŹródłoL KObieceInspiracje.pl Aktualizacja: 12:51, 09.02.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

W obliczu rosnącego problemu zanieczyszczenia plastikiem, Unia Europejska podejmuje decydujące kroki w celu ograniczenia jego wpływu na środowisko. W ramach szeroko zakrojonej strategii mającej na celu promowanie zrównoważonej konsumpcji i produkcji, UE finalizuje wprowadzenie nowych przepisów dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).

Podczas konferencji Sustainable Industry Lab 2024, która odbyła się 6 lutego w Warszawie, wiceminister klimatu Anita Sowińska zwróciła uwagę na znaczenie nowego rozporządzenia przyjętego przez Parlament Europejski 22 listopada 2023 roku. PPWR stanowi kluczowy element w dążeniu do zredukowania obecności plastiku w naszym otoczeniu oraz promowania zdrowszych i bardziej zrównoważonych nawyków konsumenckich.

Zakaz plastikowych naklejek i promocja zrównoważonej produkcji

Jednym z najbardziej widocznych aspektów nowych przepisów będzie eliminacja plastikowych naklejek z owoców i warzyw. Ten, wydawałoby się, niewielki krok ma ogromne znaczenie symboliczne i praktyczne w ograniczaniu codziennego zużycia plastiku. Zmiana ta zmusi konsumentów do adaptacji do nowych metod identyfikacji produktów, ale jednocześnie otwiera drzwi do innowacyjnych rozwiązań w zakresie etykietowania.

Globalne wyzwanie i odpowiedzialność

Wiceminister Sowińska podkreśliła, że problem nadużywania plastiku jest wyzwaniem globalnym, dotykającym każdego z nas. Rocznie na całym świecie zużywamy około 430 milionów ton plastiku, z czego dwie trzecie stanowią jednorazowe opakowania.

Nowe regulacje mają na celu nie tylko ograniczenie tej ilości, ale również zachęcenie do bardziej zrównoważonych nawyków konsumenckich i rozszerzenie odpowiedzialności producentów.

Rozporządzenie PPWR jest jasnym sygnałem, że Unia Europejska traktuje zrównoważony rozwój i ochronę środowiska jako priorytety wymagające wspólnych działań. Poprzez wprowadzenie tych regulacji, UE dąży do stworzenia przyszłości, w której zrównoważona konsumpcja i produkcja staną się normą, a nasze środowisko naturalne zostanie skutecznie chronione przed negatywnym wpływem plastiku.

(ŹródłoL KObieceInspiracje.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%