Zamknij

Czy można nabyć zeza? Przyczyny i leczenie

15:38, 10.10.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 15:38, 10.10.2024

Zez to problem, który dotyka dzieci i dorosłych, objawiając się nierównoległym ustawieniem ocznych gałek. W artykule omówiliśmy przyczyny powstawania zeza oraz sposoby leczenia. Dowiedz się zatem między innymi, czy można nabyć zeza. Przekonaj się również, jakie rodzaje szkieł przepisują specjaliści przy konkretnych typach tej dolegliwości.

Czy można nabyć zeza? Przyczyny zeza

Pośród przyczyn zeza wyróżnia się:

  • wady refrakcji,
  • choroby gałki ocznej bądź też oczodołu,
  • zaburzenia nerwów unerwiających mięśnie gałkoruchowe lub samych mięśni, a także
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Istotne pozostają także geny.

Czy można wyleczyć zeza? Operacja oka

Odpowiedź na pytanie, czy można wyleczyć zeza, brzmi: tak! Zez jest chorobą, którą można i którą należy leczyć. Osoby nim dotknięte mają trudności z nauką, prowadzeniem pojazdów, a także codziennym poruszaniem się. Bagatelizowanie tego problemu może wraz z wiekiem powodować jego nasilenie. Z tego też powodu nie zalecamy zwlekania z podjęciem leczenia. Im wcześniej zostanie ono podjęte, tym większa jest też szansa na całkowite wyleczenie.

Do terapii zachowawczej zaliczyć można stosowanie okularów korekcyjnych bądź też okularów pryzmatycznych, a także zasłanianie oka dominującego i ćwiczenia rehabilitacyjne męśni gałkoruchowych.

Istnieje także leczenie operacyjne, którego celem jest osłabienie bądź też wzmocnienie mięśni gałkoruchowych tak, aby gałki oczne były względem siebie równolegle ustawione.

Czy zeza można wyleczyć okularami?

Okulista, przepisując okulary, koncentruje się przede wszystkim na osiągnięciu optymalnej ostrości widzenia. W przypadkach zeza moc szkieł korekcyjnych jest często dostosowywana w zależności od rodzaju zeza. Celem jest maksymalne rozluźnienie akomodacji przy zezie zbieżnym oraz jej stymulacja przy zezie rozbieżnym.

Przy zezie rozbieżnym kluczową rolę odgrywa akomodacja. Nawet mała, niekorygowana nadwzroczność może prowadzić do zwiększonej akomodacji, co uruchamia współruch konwergencji, skutkując powiększeniem kąta zeza zbieżnego. Dlatego w takich przypadkach zaleca się pełną korekcję nadwzroczności, co wiąże się z przepisywaniem mocniejszych okularów plusowych.

W sytuacjach, gdy u dzieci występuje zez akomodacyjny, czasem zaleca się stosowanie szkieł dwuogniskowych, znanych jako szkła Franklina (executive bifocals). Charakteryzują się one większym segmentem do widzenia z bliska oraz innym jego rozmieszczeniem w porównaniu do szkieł dwuogniskowych używanych w przypadku starczowzroczności.

W przypadku natomiast zeza zbieżnego i krótkowzroczności wykorzystuje się najsłabsze szkła minusowe, które zapewniają dobre widzenie. Takie działanie pozwala maksymalnie rozluźnić akomodację. Jeżeli zastanawiasz się więc, czy zeza można wyleczyć okularami, odpowiedź brzmi: tak.

Okulary pryzmatyczne przy leczeniu zeza

Okulary pryzmatyczne powstają z wykorzystaniem soczewki pryzmatycznej. Jej celem jest zaginanie bądź też załamywanie światła padającego w kierunku oka tak, aby umiejscowić promienie w prawidłowym miejscu na siatkówce. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe współdziałanie obojga oczu oraz wyeliminowanie problemu podwójnego widzenia. To często stosowany przy zezie typ okularów.

Zastrzyki z toksyny botulinowej

Jedną z form leczenia zeza jest także wykorzystanie toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa typu A to egzotoksyna produkowana przez laseczki Clostridium botulinum. Po wstrzyknięciu do mięśnia hamuje ona uwalnianie acetylocholiny, co prowadzi do blokady przewodzenia nerwowo-mięśniowego i obniżenia napięcia mięśniowego. Efekt pojawia się po 1-3 dniach, osiąga szczyt po 5-7 dniach i utrzymuje się przez 3-6 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może być trwały.

Jeżeli zez jest dolegliwością, która Ci doskwiera, możesz skonsultować się ze specjalistami z salonu Optyk Mikulscy. Salony te obecne są w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim oraz w Piasecznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%