Zamknij

Czy rząd zabierze leki na ADHD dorosłym? Szokujące zmiany w refundacji!

10:00, 22.02.2024 Źródło: radiozet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 08:21, 23.02.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić zasadnicze zmiany w zakresie refundacji leków na ADHD, a to w związku z doniesieniami o nadmiernej diagnozowalności tej choroby, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Decyzja resortu sprawia, że pacjenci będą zobowiązani do pokrywania pełnych kosztów leczenia.

ADHD, które występuje u około 5-10 proc. dzieci i młodzieży, oraz 3-5 proc. dorosłych, stanowi dość powszechne schorzenie. Terapia opiera się głównie na stosowaniu leków. Jednak polscy pacjenci, u których rozpoznano ADHD dopiero w wieku dorosłym, nie będą mogli skorzystać z refundacji.

Ministerstwo Zdrowia, reagując na pytania Gazeta.pl, oznajmiło, że nie ma obecnie planów wdrażania refundacji leków na ADHD u osób dorosłych. Jakie są zatem koszty preparatów stosowanych w leczeniu ADHD?

Trzeba trochę wydać

Najczęściej wykorzystywane w terapii zespołu nadpobudliwości psychoruchowej leki zawierają metylofenidat i atomoksetynę. Produkty te były objęte refundacją od września 2023 roku, lecz jedynie dla pacjentów do 18. roku życia.

Problem pojawia się po osiągnięciu przez pacjenta pełnoletności. Osoby dorosłe cierpiące na ADHD są zmuszone pokryć koszty leków samodzielnie, co w skrajnych przypadkach może stanowić wydatek nawet 500 złotych miesięcznie.

W tej kwestii Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać żadnych zmian.

Zbyt dużo nietrafnych diagnoz?

W odniesieniu do pacjentów, u których ADHD zdiagnozowano w dzieciństwie, istnieje możliwość utrzymania refundacji leków po ukończeniu 18. roku życia. Resort zwraca jednocześnie uwagę na niepokojący wzrost zdiagnozowanych przypadków ADHD wśród dorosłych, co obserwuje się od kilku lat.

Na podstawie dokumentów realizacji recept dostarczanych przez apteki, Ministerstwo Zdrowia zauważa znaczący wzrost zakupu leków na ADHD przez dorosłych pacjentów. Według resortu, jest to rezultat nadmiernego rozpoznawania zaburzeń nadpobudliwości ruchowej u osób powyżej 18. roku życia.

Sytuacja ta skłoniła władze do podjęcia kroków mających na celu ograniczenie wydatków związanych z refundacją leków na ADHD dla dorosłych pacjentów.

(Źródło: radiozet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%