Zamknij

Kościół policzy wiernych. Możesz być częścią ogólnopolskiego badania

11:00, 19.10.2023 Źródło: ISKK / TVN24.pl Aktualizacja: 17:05, 25.10.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl

W niedzielę, 22 października, w kościołach w całej Polsce odbędzie się liczenie wiernych. W tym roku, zbierane będą również dane dotyczące bibliotek parafialnych oraz wspólnot duszpasterskich.

Liczenie wiernych w Kościele katolickim w Polsce odbywa się tradycyjnie raz w roku. 

Badanie to ma na celu zobrazować stan polskiej religijności pośród tych, którzy deklarują się jako wierzący. 

- Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się w niedzielę 22 października - przekazał w komunikacie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Badana będzie liczba wiernych uczestnicząca we mszy świętej oraz liczba przystępujących do sakramentu komunii. 

Ostatni raport ISKK opublikowało w styczniu 2023 roku. Wynikało z niego, że w 2021 roku w mszach św. uczestniczyło 28,3 proc. wiernych, 12,9 przystępowało do komunii. Wówczas jednak badanie niedzielnych praktyk odbywało się 26 września, kiedy jeszcze obowiązywały obostrzenia związane z pandemią.

- Wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach, obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych - przypomina serwis TVN24.pl. 

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Badania prowadzi Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza. Instytut został założony w 1972 roku i  jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. 

To samofinansująca się jednostka badawczo-rozwojowa kierowana przez pallotynów z siedzibą w Warszawie.

Jest jednym z głównych źródeł wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce, na jego badania powołują się publikacje naukowe oraz media - zarówno świeckie jak i związane z Kościołem. Współpracuje z Sekretariatem Episkopatu Polski i Głównym Urzędem Statystycznym.

(Źródło: ISKK / TVN24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%