Współcześnie rolety stanowią zamiennik firany czy zasłony w wielu domach i mieszkaniach. W naturalny sposób przejęły zatem ich funkcje użytkowe i estetyczne. Najlepszym przykładem takiej alternatywny dla wyposażenia okna jest częściowa roleta siateczkowa dzień noc. Ciekawy i praktyczny system regulacji naświetlenia wnętrza sprawił, że zyskała szerokie grono zwolenników, a producenci oferują ją w różnych wersjach kolorystycznych. Jak dokładnie działa roleta dzień-noc?
Istotą działania tej rolety są poziome pasy w dwóch rodzajach umieszczone na specjalnej tkaninie. Do produkcji każdego z nich wykorzystuje się jednak inny materiał. Dzięki temu roleta dzień-noc pozwala na częściowe przepuszczanie światła słonecznego lub całkowite zasłonięcie okna. Tak jak w każdej rolecie, do regulacji służy sznurek lub łańcuszek. Jego pociągnięcie sprawia, że tkanina rolety przesuwa się, a poszczególne, naprzemiennie ułożone pasy możesz ustawić w dowolnej pozycji. Transparenty pas rolety dzień-noc to siateczka w kolorze podobnym do pasa pełnego.
Za pomocą jednej rolety możesz uzyskać kilka różnych efektów i stopni naświetlenia pomieszczenia. Chcąc całkowicie przysłonić okno, należy opuścić roletę na całą długość. Tkaninę trzeba wyregulować w taki sposób, aby pasy pełne ze sobą sąsiadowały.
W celu subtelnego rozjaśnienia pomieszczenia możesz przesuwać roletę, tworząc szpary o dowolnej szerokości i coraz bardziej eksponując pasy siateczkowe. Jeśli natomiast chcesz wpuścić do pokoju jak największą ilość światła, ustaw pasy przezroczyste i matowe tak, aby pokrywały się ze sobą z każdej strony rolety.
Rolety dzień noc rolety wolnowiszące to klasyczne i najprostsze pod względem montażu rozwiązanie. Taką osłonę można zamontować do:
Co ważne, montaż nie wymaga pomocy specjalisty i z odpowiednim przygotowaniem możesz dopasować taką roletę dzień noc do swojego okna. Choć to rozwiązanie najprostsze, nie w każdej sytuacji będzie też funkcjonalne.
Zanim zdecydujesz się na konkretny system montażu, przeanalizuj otoczenie okno, na którym zawiśnie roleta. Jeśli w jego pobliżu znajdują się kwiaty doniczkowe czy inne przedmioty, uchylne otwieranie z roletą wolno wiszącą może sprawiać problem. W takiej sytuacji o wiele lepiej sprawdzą się rolety w kasecie lub ze specjalną żyłką.
Rolety w kasecie montowane na ramę okna to eleganckie, estetyczne i schludne rozwiązanie. Materiał rolety dzień noc doskonale przylega wówczas do szyby nawet przy otwieraniu okna. Z kolei rama zabezpiecza tkaninę przed kurzem. Jeśli zdecydujesz się na rolety dzień noc w kasecie, sprawdź wcześniej wymiary swoje wnęki okiennej. Zbyt ciasna może uniemożliwiać otwarcie okna na oścież z zamontowaną kasetą. Ostateczne rozwiązanie powinieneś zatem uzależnić od przestrzeni wokół okna i jej możliwości aranżacyjnych.
Klasyczna roleta dzień-noc ma kolor biały, który jako neutralny sprawdza się w wielu pomieszczeniach. Wyjątkiem jest tutaj kuchnia, w której najłatwiej o trudno usuwalne zabrudzenia. Obecnie producenci rolet tego typu oferują jednak całą gamę kolorów i odcieni. Możesz dobierać je do stylu aranżacji pomieszczenia czy klimatu, który chcesz w nim stworzyć.
Do popularnych wyborów należą rolety w odcieniach:
Żywe kolory sprawdzą się np. w pokoju dziecięcym czy kuchni. Jasne, subtelne barwy dopełnią z kolei wystrój salonu, sypialni czy łazienki.
Nie bez znaczenia jest także metraż pomieszczenia, w którym ma zawisnąć roleta. Mniejsze wnętrza zdecydowanie lepiej przyjmują jasne i ciepłe barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Roleta dzień-noc w ciemnym odcieniu dobrze prezentuje się w dużym, przestronnym pomieszczeniu, gdzie dodaje mu elegancji i oryginalności.
Choć rolety dzień-noc uchodzą przede wszystkim za funkcjonalne rozwiązanie, to także doskonałe dekoracje okienne. Klienci kochają je za możliwość regulacji naturalnego naświetlenia domu, które zmienia się wraz z porami roku. Odpowiednio dobrane, zapewnią jednak nie tylko całoroczny komfort funkcjonowania, ale także intrygujące uzupełnienie wystroju wnętrza.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz