Zamknij

Związki po rozwodzie w świetle Kościoła. Jest stanowisko Watykanu!

14:07, 04.11.2023 Źródło: Wp.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 19:13, 07.11.2023
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Stolica Apostolska ogłosiła wytyczne dla osób, które są po rozwodzie i nawiązały nowe związki. To m. in. reguły dotyczące kwestii przyjmowania sakramentu komunii.

Kardynał Dominik Duka, emerytowany arcybiskup Pragi, który działał w imieniu Konferencji Episkopatu Czech, zadał Stolicy Apostolskiej kilka pytań. W odpowiedzi na nie Watykan wydał oficjalne stanowisko Kościoła, które opublikowano na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary.

"Zgodnie z prawdziwym nauczaniem Kościoła, istnieje możliwość udzielenia sakramentu komunii osobom, które po rozwodzie zdecydowały się na nowe związki i nie powstrzymują się od kontaktów seksualnych" - można przeczytać w oświadczeniu.

"Ograniczenia" w związku po rozwodzie

Na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary znajduje się informacja, która wyjaśnia, że towarzyszenie osobom rozwiedzionym, które nawiązały nowe związki, "nie musi koniecznie kończyć się udzieleniem sakramentów, ale może prowadzić do innych form integracji z życiem Kościoła".

W tym wypadku chodzi o możliwość bardziej aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty kościelnej, udziału w grupach modlitewnych czy refleksyjnych oraz zaangażowanie w różnorodne działania kościelne.

Według Watykanu to zaproszenie do "podążania drogą Jezusa, drogą miłosierdzia i integracji".

To dawniej ustalone zasady

Wcześniejsi papieże tj. Jan Paweł II i Benedykt XVI "uznawali możliwość przystąpienia do Eucharystii przez osoby rozwiedzione, które zdecydowały się na nowe związki", pod warunkiem że "zobowiążą się do życia w pełnej wstrzemięźliwości, czyli do powstrzymania się od aktów właściwych małżonkom".

Benedykt XVI mówił o "zobowiązaniu do życia w relacji jako przyjaciele".

Oznacza to wykluczenie m. in. aktów seksualnych.

Czy to takie proste?

Papież Franciszek podtrzymuje stanowisko poprzednich papieży, jednak twierdzi, że mogą wystąpić pewne problemy podczas utrzymywania wstrzemięźliwości. 

Uważa więc, by w pewnych przypadkach udzielić sakramentu pojednania także wtedy, "gdy nie udaje się dotrzymać wierności wobec wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół".

(Źródło: Wp.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%