Zamknij

Lekarze rodzinni z większymi uprawnieniami. Co zyskają pacjenci?

09:18, 06.11.2023 Źródło: gov.pl / PolsatNews.pl Aktualizacja: 19:18, 07.11.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Na czym mają polegać nowe zasady? 

Z początkiem listopada w życie weszły zmiany w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ). Zmiany dotyczą również opieki nocnej i świątecznej. 

Więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy.

Powstanie też nowy zakres opieki koordynowanej - diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci będą mieli dostęp do kompleksowej porady, badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), konsultacji specjalistycznych, porad edukacyjnych, konsultacji dietetycznych.

Nowe uprawnienia dla lekarzy POZ

Lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będzie  mógł wystawiać skierowania na badania laboratoryjne.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię.

Zmiany w opiece nocnej i świątecznej

W ramach zmiany w opiece nocnej i świątecznej dostępna będzie m.in. teleporada jako standardowa konsultacja. 

- Są też nowe zasady, które nie do końca cieszą dyrektorów szpitali. Sprawa dotyczy właśnie nocnej i świątecznej opieki medycznej, która podlega pod szpitale posiadające SOR-y. Lekarz dyżurujący będzie mógł zlecać badania, które tego samego dnia będą musiały zostać wykonane - podaje PolsatNews.pl

(Źródło: gov.pl / PolsatNews.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%